Yazılar

Kolaboratif Robot ‘Cobot’ Nedir?

Cobot kelimesi, iş birliği (collaborative) ve robot kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. İş birliğine dayalı (kolaboratif) çalışan yüksek hassasiyete sahip cobot’u robottan ayıran en önemli farklardan biri, insanlarla etkileşim halinde olması, yan yana güvenle çalışabilme imkânı sağlamasıdır.

Universal Robots tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen ilk cobot; gelişmiş özellik ve ileri teknolojisiyle tüm sektör ve üretim proseslerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işler için kalite ve verimliliği artırmak, iş güvenliği sağlamak ve çalışan sağlığını korumak için çalışanlarla herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan yan yana çalışabilen altı eksenli bir endüstriyel robot koludur.

Her türlü endüstri alanında her türlü uygulama için kullanılan cobot’lar, esnek konumlandırma, güvenli kullanım, hızlı kurulum, uygun maliyet, kolay programlama ve entegrasyon, hafif ve kompakt yapı, az alan kaplama, düşük enerji tüketimi, 360° dönüş kabiliyeti, Türkçe kullanım imkânı ve hızlı yatırım geri dönüşü avantajlarıyla küçük ve ortak ölçekli şirketlerden büyük ölçekli çok uluslu şirketlere kadar robotik otomasyon için en ideal çözümdür.